Wspólne wynajmowanie mieszkania. Jak pogodzić życie codzienne, finanse i ubezpieczenia
|
Czas czytania: ok. 5 min.
- Jeśli wynajmujecie mieszkanie w kilka osób, potrzebujecie ustalić jasne zasady wspólnej egzystencji, dobra komunikacja i wzajemny szacunek to podstawa.
- Przyczyną konfliktów we wspólnym mieszkaniu często są finanse. Ponoszone koszty powinny być jasno określone i odpowiednio podzielone. Wspólne konto pomaga w niektórych rozliczeniach.
- Ważne polisy ubezpieczeniowe, nie tylko chronią przed stratami finansowymi, ale także ułatwiają życie we wspólnym mieszkaniu.
- Warto zaplanować wspólne spędzanie czasu w domu. Jednocześnie każdy powinien mieć wystarczająco dużo przestrzeni dla siebie. W ten sposób wspólne mieszkanie może być sukcesem.
Przeprowadzka na studia do nowego miasta? To dotyczy wielu młodych ludzi. Podobnie jak wynajmowanie mieszkania w kilka osób. Ma to swoje zalety, jednak codzienne życie może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić, aby dobrze wspominać ten czas? Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wspólnym wynajmowaniu mieszkania.
Nowe przyjaźnie, dzielenie kosztów, spotkania towarzyskie i wzajemne wsparcie - zalety wspólnego mieszkania są oczywiste. Właśnie dlatego takie rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród młodych ludzi. Odpowiedzią na duże zainteresowanie jest bogata oferta mieszkań do wynajęcia tego typu, zwłaszcza w europejskich miastach uniwersyteckich i centrach miast.
Organizowanie codziennego życia we wspólnym mieszkaniu
Jasne zasady, dobra komunikacja i wzajemny szacunek – to podstawa harmonijnego i przyjemnego życia we współdzielonym mieszkaniu. Wszyscy lokatorzy powinni odgrywać aktywną rolę w organizowaniu i przestrzeganiu zasad obowiązujących w domu. Jest to jedyny sposób, aby życie we wspónocie było przyjemne i bezstresowe na dłuższą metę.
Zadania budżetowe
Porządek i tolerancja są kluczowe. Najlepiej mieszka się razem, jeśli się pamięta, że nie jesteśmy w domu sami. Wzajemna uważność jest bardzo istotna, a pomaga w tym ustalenie zasad I regulaminu użytkowania wspólnego mieszkania:
- W jaki sposób należy korzystać ze wspólnych przestrzeni i sprzetów i jak pozostawić je po użyciu?
- Czy goście powinni być wcześniej zapowiadani?
- W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna?
- Jak zorganizowane jest gotowanie, sprzątanie i zakupy?
- W jaki sposób podzielona jest przestrzeń w lodówce?
- Kto i w jakiej części ponosi koszty?
Komunikacja i konflikty
Nieporozumienia między współlokatorami są normalne. Jasna komunikacja jest niezbędna, aby z małych nieporozumień nie powstały duże problemy. Nie odkładaj trudnych rozmów na później, lepiej od razu krótko i zwięźle powiedzieć o swoich pretensjach, bez zbędnych emocji i wygłaszania wykładów. Warto postarać się o kompromis.
Regularnie organizuj wspólne spędzanie czasu w domu. Na takich spotkaniach można porozmawiać o wszystkim, także o wspólnym sprawach mieszkaniowych. Można również po prostu spędzić miło czas i lepiej się poznać.
Nasza wskazówka: Jeśli ktoś często łamie ustalone zasady, nałożenie małej kary może być pomocne. Taka osoba może np. zapłacić za pizzę. Wzmacnia to również poczucie wspólnoty i jest rozwiązaniem kreatywnym, a do tego smacznym.
Finanse i ubezpieczenia we wspólnym mieszkaniu
Jakie są wspólne koszty dla osób wynajmujących mieszkanie? Należą do nich zarówno koszty czynszu za pokój, jak i koszty komunalne. Przy wynajmowaniu lokalu często potrzebna jest dodatkowo kaucja.
Finanse są często źródłem konfliktów. Dlatego też wszystkie koszty powinny być precyzyjnie zdefiniowane i rozdzielone. Czasami rzeczy takie jak nowa głowica prysznicowa, pralka lub inne przedmioty muszą być zakupione wspólnie. Chociaż wszyscy korzystają z energii elektrycznej i wody, zużycie jest różne. Czy koszty powinny zatem być dzielone równo, czy według zużycia? Ustalone zasady muszą wyjaśnić te kwestie, aby nie było nieporozumień.
Budżet i rachunek wspólny
Dzięki wspólnemu rachunkowi każdy ma dostęp do konta. Koszty wspólne, takie jak czynsz, media lub wspólne zakupy są pokrywane z tego konta. Istotne, by osoby decydujące się na wspólny rachunek miały ten sam kraj rezydencji podatkowej.
Wszyscy współlokatorzy przesyłają swoją część na to konto - na przykład z comiesięcznym stałym zleceniem. Oznacza to, że koszty współdzielenia mieszkania (opłaty za czynsz, energię elektryczną, internet) zawsze pokrywane są ze wspólnego konta.
Wspólne konto ma kilka zalet:
- Każdy ma dostęp do konta
- Przejrzysty przegląd wspólnych kosztów
- Mniej konfliktów
Wskazówki dotyczące mieszkanie we wspólnocie
Najważniejsze wskazówki dotyczące wspólnego mieszkania podsumowujemy tutaj. Teraz prawie nic nie przeszkodzi, aby czerpać satysfakcję z mieszkania we wspólnocie.
- Jasne zasady: stwórz harmonogram sprzątania i ustal czas ciszy. Trzymaj się tych zasad.
- Dzielenie kosztów: organizuj wspólne zakupy i wykorzystuj narzędzia cyfrowe do tworzenia list zakupów.
- Wzmocnienie relacji międzyludzkich: organizuj wspólne aktywności, znajdź czas na rozmowy dotyczące wspólnego mieszkania.
- Otwarta komunikacja: musisz dostosować się do różnych zachowań i nawyków. Naucz się rozwiązywać konflikty. Otwarta komunikacja ma tu kluczowe znaczenie.
- Granice: Każda osoba potrzebuje własnej przestrzeni, nawet we wspólnym mieszkaniu. Szanuj prywatność i potrzeby innych. Znajdź równowagę między aktywnościami wspólnymi i indywidualnymi.