Wspólne wynajmowanie mieszkania. Jak pogodzić życie codzienne, finanse i ubezpieczenia

|

Czterech młodych ludzi siedzi na kanapie i śmieje się
Najważniejsze fakty o wspólnym mieszkaniu

Czas czytania: ok. 5 min.

  • Jeśli wynajmujecie mieszkanie w kilka osób, potrzebujecie ustalić jasne zasady wspólnej egzystencji, dobra komunikacja i wzajemny szacunek to podstawa.
  • Przyczyną konfliktów we wspólnym mieszkaniu często są finanse. Ponoszone koszty powinny być jasno określone i odpowiednio podzielone. Wspólne konto pomaga w niektórych rozliczeniach.
  • Ważne polisy ubezpieczeniowe, nie tylko chronią przed stratami finansowymi, ale także ułatwiają życie we wspólnym mieszkaniu.
  • Warto zaplanować wspólne spędzanie czasu w domu. Jednocześnie każdy powinien mieć wystarczająco dużo przestrzeni dla siebie. W ten sposób wspólne mieszkanie może być sukcesem.

Przeprowadzka na studia do nowego miasta? To dotyczy wielu młodych ludzi. Podobnie jak wynajmowanie mieszkania w kilka osób. Ma to swoje zalety, jednak codzienne życie może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić, aby dobrze wspominać ten czas? Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wspólnym wynajmowaniu mieszkania.

Nowe przyjaźnie, dzielenie kosztów, spotkania towarzyskie i wzajemne wsparcie - zalety wspólnego mieszkania są oczywiste. Właśnie dlatego takie rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród młodych ludzi. Odpowiedzią na duże zainteresowanie jest bogata oferta mieszkań do wynajęcia tego typu, zwłaszcza w europejskich miastach uniwersyteckich i centrach miast.

Jak to działa?

Mieszkanie wynajmowane jest przez kilka osób, które mieszkają razem przez pewien okres czasu. Każda osoba zazwyczaj ma swój własny pokój, a pomieszczenia takie jak łazienka, kuchnia lub pokój dzienny są wspólne dla wszystkich. Wielkość mieszkania bywa różna.

Zwykle mieszkania składa się z dwóch lub trzech pokoi, ale czasem wynajmowane są też większe nieruchomości, gdzie mieszka np. dziesięciu współlokatorów. O wyborze wielkości i miejsca mieszkania decydują osobiste preferencje wynajmujących.

Bez względu na to, jak duże jest mieszkanie, dla dobrego współistnienia ważne jest ustalenie zasad. Bez tego mogą pojawić się spore problemy, które będą dotyczyć bezpośrednio wszystkich współlokatorów, co w rezultacie będzie miało wpływ na atmosferę codziennego życia.

Organizowanie codziennego życia we wspólnym mieszkaniu

Jasne zasady, dobra komunikacja i wzajemny szacunek – to podstawa harmonijnego i przyjemnego życia we współdzielonym mieszkaniu. Wszyscy lokatorzy powinni odgrywać aktywną rolę w organizowaniu i przestrzeganiu zasad obowiązujących w domu. Jest to jedyny sposób, aby życie we wspónocie było przyjemne i bezstresowe na dłuższą metę.

Zadania budżetowe

Porządek i tolerancja są kluczowe. Najlepiej mieszka się razem, jeśli się pamięta, że nie jesteśmy w domu sami. Wzajemna uważność jest bardzo istotna, a pomaga w tym ustalenie zasad I regulaminu użytkowania wspólnego mieszkania:

  • W jaki sposób należy korzystać ze wspólnych przestrzeni i sprzetów i jak pozostawić je po użyciu?
  • Czy goście powinni być wcześniej zapowiadani?
  • W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna?
  • Jak zorganizowane jest gotowanie, sprzątanie i zakupy?
  • W jaki sposób podzielona jest przestrzeń w lodówce?
  • Kto i w jakiej części ponosi koszty?
Grupa młodych ludzi siedzi w kuchni

Komunikacja i konflikty

Nieporozumienia między współlokatorami są normalne. Jasna komunikacja jest niezbędna, aby z małych nieporozumień nie powstały duże problemy. Nie odkładaj trudnych rozmów na później, lepiej od razu krótko i zwięźle powiedzieć o swoich pretensjach, bez zbędnych emocji i wygłaszania wykładów. Warto postarać się o kompromis.

Regularnie organizuj wspólne spędzanie czasu w domu. Na takich spotkaniach można porozmawiać  o wszystkim, także o wspólnym sprawach mieszkaniowych. Można również po prostu spędzić miło czas i lepiej się poznać.

Nasza wskazówka: Jeśli ktoś często łamie ustalone zasady, nałożenie małej kary może być pomocne. Taka osoba może np. zapłacić za pizzę. Wzmacnia to również poczucie wspólnoty i jest rozwiązaniem kreatywnym, a do tego smacznym.

Finanse i ubezpieczenia we wspólnym mieszkaniu

Jakie są wspólne koszty dla osób wynajmujących mieszkanie? Należą do nich zarówno koszty czynszu za pokój, jak i koszty komunalne. Przy wynajmowaniu lokalu często potrzebna jest dodatkowo kaucja. 


Finanse są często źródłem konfliktów. Dlatego też wszystkie koszty powinny być precyzyjnie zdefiniowane i rozdzielone. Czasami rzeczy takie jak nowa głowica prysznicowa, pralka lub inne przedmioty muszą być zakupione wspólnie. Chociaż wszyscy korzystają z energii elektrycznej i wody, zużycie jest różne. Czy koszty powinny zatem być dzielone równo, czy według zużycia? Ustalone zasady muszą wyjaśnić te kwestie, aby nie było nieporozumień.

Budżet i rachunek wspólny

Dzięki wspólnemu rachunkowi każdy ma dostęp do konta. Koszty wspólne, takie jak czynsz, media lub wspólne zakupy są pokrywane z tego konta. Istotne, by osoby decydujące się na wspólny rachunek miały ten sam kraj rezydencji podatkowej. 

Wszyscy współlokatorzy przesyłają swoją część na to konto - na przykład z comiesięcznym stałym zleceniem. Oznacza to, że koszty współdzielenia mieszkania (opłaty za czynsz, energię elektryczną, internet) zawsze pokrywane są ze wspólnego konta.

Wspólne konto ma kilka zalet:

  • Każdy ma dostęp do konta
  • Przejrzysty przegląd wspólnych kosztów
  • Mniej konfliktów
Czterech młodych ludzi siedzi na kanapie śmieje się i gra w gry wideo

Polisy ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie nie jest najpopularniejszym tematem na spokojny wieczór we wspólnym mieszkaniu - ale z pewnością ma sens. Dzięki odpowiedniej ochronie można uniknąć niepotrzebnego ryzyka finansowego. Wspiera również harmonijne współistnienie we wspólnym mieszkaniu.

Warto ubezpieczyć swoje wartościowe przedmioty

Jeśli masz drogi sprzet - czy to telefon komórkowy, laptop czy inne urządzenia elektryczne, pomyśl o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie takie chroni Twoje mienie przed szkodami spowodowanymi przez ogień, wodę lub włamanie.

Dobrze wiedzieć: Istnieją różne sposoby wykupienia ubezpieczenia przedmiotów i artykułów gospodarstwa domowego. Z reguły zawiera je jedna polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie. Oznacza to, że wszyscy współlokatorzy są ubezpieczeni razem. Nasi doradcy pomogą Ci w znalezieniu odpowiednej opcji.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

W dużym współdzielonym mieszkaniu może szybko coś się wydarzyć, zwłaszcza na pierwszej dużej imprezie. Jakiś cenny dla Ciebie osobisty przedmiot może spaść i I się uszkodzić. Także, gdy zgubisz klucz do mieszkania, może trzeba będzie wymienić cały zamek i sam musiałbyś ponieść spore koszty.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni Cię przed konsekwencjami finansowymi i pokrywa koszty w przypadku wystąpienia szkody.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Ubezpieczenie kosztów prawnych pomaga w sporach prawnych - takich jak umowa najmu lub inne problemy prawne we współdzielonym mieszkaniu. Ubezpieczenie jest również przydatne w przypadku innych problemów prawnych w ramach wspólnego mieszkania. Dotyczy to sporów między współlokatorami, jak również z innymi stronami. Ubezpieczenie pokrywa honoraria prawnika i koszty sądowe.

Wskazówki dotyczące mieszkanie we wspólnocie

Najważniejsze wskazówki dotyczące wspólnego mieszkania podsumowujemy tutaj. Teraz prawie nic nie przeszkodzi, aby czerpać satysfakcję z mieszkania we wspólnocie.

  1. Jasne zasady: stwórz harmonogram sprzątania i ustal czas ciszy. Trzymaj się tych zasad.
  2. Dzielenie kosztów: organizuj wspólne zakupy i wykorzystuj narzędzia cyfrowe do tworzenia list zakupów.
  3. Wzmocnienie relacji międzyludzkich: organizuj wspólne aktywności, znajdź czas na rozmowy dotyczące wspólnego mieszkania.
  4. Otwarta komunikacja: musisz dostosować się do różnych zachowań i nawyków. Naucz się rozwiązywać konflikty. Otwarta komunikacja ma tu kluczowe znaczenie.
  5. Granice: Każda osoba potrzebuje własnej przestrzeni, nawet we wspólnym mieszkaniu. Szanuj prywatność i potrzeby innych. Znajdź równowagę między aktywnościami wspólnymi i indywidualnymi.
Czy jesteś gotowy na wspólne wynajęcie mieszkania?

Nasi eksperci doradzą Ci w zakresie ubezpieczeń i finansów we wspólnie wynajmowanym mieszkaniu.

Przeczytaj również:

Młoda kobieta biega w parku

| OVB Allfinanz Polska

Ubezpieczenie dla młodych ludzi: wszystko, co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie od niezdolności do pracy, ubezpieczenie artykułów gospodarstwa domowego lub ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - lista ubezpieczeń jest długa. Zapamiętanie ich jest prawie niemożliwe. Istnieje polisa ubezpieczeniowa na każdą sytuację życiową, każdy przedmiot wartościowy i każdą okoliczność. Jakich ubezpieczeń potrzebujesz? Które z nich są ważniejsze? W tym artykule dowiesz się, którymi polisami ubezpieczeniowymi powinni szczególnie zainteresować się młodzi ludzie.

Para planuje wspólny rachunek bieżący

| OVB Allfinanz Polska

Wspólne konto – kiedy to ma sens?

Będąc w związku dzielisz się wieloma rzeczami – zwłaszcza, kiedy mieszkacie razem. Ale czy dotyczy to także finansów? Kiedy warto mieć wspólne konto na wydatki? O czym powinieneś wiedzieć? Pokazujemy wady i zalety takiego rozwiązania, a także jakie są alternatywy.