Semestr studiów za granicą - wskazówki dotyczące planowania, organizacji i finansowania studiów.

|

Kobieta w żółtym swetrze euforycznie wyciąga rękę przed lustrem.
Najważniejsze fakty dotyczące studiów za granicą

Czas czytania: ok. 4 min.

  • Semestr studiów za granicą daje wiele korzyści - nie tylko kształtuje Ciebie, ale także Twoją przyszłość zawodową.
  • Dobra organizacja i przygotowanie są ważne, aby studia za granicą były udane.
  • Realistyczny budżet jest niezbędny - uwzględnij wszelkie opłaty: czesne, zakwaterowanie, koszty utrzymania i wydatki na czas wolny.
  • Dobre ubezpieczenie jest ważne, abyś mógł w pełni skoncentrować się na swojej edukacji. Międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne jest koniecznością.

Semestr studiów za granicą - to idealne połączenie przygody i edukacji. Czy to w Londynie, Paryżu czy w Montrealu: czeka na Ciebie spotkanie z inną kulturą, językiem i nowymi doświadczeniami. Dobre przygotowanie jest niezbędne, aby semester studiów zakończył się sukcesem. Wskazówki dotyczące organizacji, finansowania i ubezpieczenia za granicą znajdziesz tutaj.

Dla wielu studentów wyjazd za granicę jest ważną częścią studiów. To znacznie więcej niż tylko możliwość poznawania nowych miejsc. Dlaczego warto studiować za granicą? Jakie są korzyści?

Powody, dla których warto wyjechać na studia za granicę

1. Zdobądź doświadczenie:

Semestr studiów za granicą to okazja, aby poznać nowy kraj i jego kulturę. To wyjątkowe doświadczenia, które wzbogacają Twoje życie i kształtują Cię w dłuższej perspektywie.

2. Poszerzanie horyzontów:

Kiedy poznajesz inną kulturę, widzisz świat z nowej perspektywy i odkrywasz odmienne sposoby myślenia.

3. Rozwój osobisty:

Pobyt za granicą uczy niezależności i wzmacnia pewność siebie. Uczysz się odnajdywać w nowym środowisku.

4. Znajomość języków obcych:

Za granicą możesz poprawić swoje umiejętności językowe, a nawet nauczyć się nowego języka. Jest to cenne dla Twojego rozwoju osobistego i stanowi dodatkowy atut w zglobalizowanym świecie pracy.

5. Międzynarodowe kontakty:

Podczas semestru studiów za granicą nawiążesz międzynarodowe kontakty i przyjaźnie, które mogą przetrwać na całe życie. 

6. Wspieranie kariery:

Semestr za granicą pomaga zyskać ważne umiejętności - naukę tolerancji i rozwój kompetencji międzykulturowych. Poprawiasz swoje zdolności komunikacyjne i adaptacyjne. Takie umiejętności miękkie są obecnie bardzo pożądane.

Planowanie i organizacja - jak się przygotować

Studiowanie za granicą daje wyjątkowe doświadczenia, wspiera też rozwój osobisty i zawodowy. Na pewno jednak będziesz potrzebować dobrego przygotowania. 

Znajdź odpowiedni termin, kraj i uczelnię partnerską

Po pierwsze zastanów się, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz poprawić swoje umiejętności językowe, wziąć udział w nowych kursach, a może chcesz postawić na rozwój osobisty? Cele te będą miały wpływ na wybór kraju, uczelni i programu studiów.

Najlepiej na pobyt za granicą wybrać trzeci lub czwarty semester studiów. Zwróć uwagę na terminy i wymagania swojej uczelni - na niektórych uczelniach semestr za granicą jest nawet obowiązkowy.

Wybór kraju jest również ważny. Pomyśl o swoich preferencjach kulturowych i geograficznych. Gdzie możesz sobie wyobrazić swój dłuższy pobyt?

Gdy już podejmiesz decyzję, przejdź do organizowania wyjazdu. Dowiedz się, jak przebiega proces aplikacji i zbierz wszystkie niezbędne dokumenty. Sprawdź, czy potrzebujesz wizy i złóż o nią wniosek odpowiednio wcześnie.

Dwie studentki siedzą na trawie i uczą się razem

Koszty czesnego i innych opłat

Niezależnie, czy chodzi o podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, czy też wizę i czesne - wszystko kosztuje.

Koszty semestru studiów za granicą są bardzo zróżnicowane. W UE opłaty na uczelniach publicznych są często niskie lub w ogóle nie obowiązują. Jednak w krajach takich jak USA, Kanada czy Australia mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy PLN za semestr.

Do tego dochodzą stałe koszty utrzymania, takie jak czynsz, media i transport. Oczywiście będziesz chciał również wybrać się na jakieś wycieczki. Zaplanuj swój budżet realistycznie i zastanów się, ile możesz wydać każdego miesiąca. Dzięki prowadzeniu domowej  książki budżetowej możesz stale mieć “pod lupą” swoje finanse.

Nasza wskazówka: Karta kredytowa jest niezbędna w wielu krajach. Za jej pomocą można dokonywać płatności bezgotówkowych, rezerwować loty i hotele oraz wypłacać pieniądze w lokalnej walucie. Istnieją różne rodzaje kart kredytowych. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać odpowiednią.

Wskazówki finansowe

Koszty semestru studiów za granicą mogą być wyzwaniem, ale istnieją różne sposoby na sfinansowanie swojego pobytu. Najpopularniejsze z nich to:

  • Stypendia i programy finansowania. Wiele organizacji oferuje specjalne stypendia. Możesz ubiegać się o nie bezpośrednio na uczelni lub w zewnętrznych fundacjach. Jednym z dobrze znanych programów finansowania jest Erasmus.
  • Praca w niepełnym wymiarze godzin. Wielu studentów pracuje w niepełnym wymiarze godzin w różnych branżach, np. w gastronomii lub handlu detalicznym. To, czy możesz pracować w niepełnym wymiarze godzin i ile możesz pracować, zależy od kraju do którego się wybierasz i Twojej wizy.
  • Pożyczka. Możesz wziąć kredyt studencki na semestr spędzony za granicą. Dowiedz się wcześniej o warunkach - mogą się one znacznie różnić. Należy pamiętać, że pożyczka taka zawsze wiąże się z odsetkami, które należy uwzględnić przy jej spłacie.
  • Podnajem. W tym czasie możesz podnająć swój pokój lub mieszkanie i w ten sposób zaoszczędzić pieniądze.
Grupa młodych ludzi stuka się kieliszkami.

Ważne ubezpieczenia na czas pobytu za granicą

Zatrucie pokarmowe, czy złamanie nogi - choroby i wypadki mogą przydarzyć się każdemu. Koszty leczenia mogą okazać się bardzo wysokie. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu będziesz czuł się zabezpieczony i będziesz mógł cieszyć się swoją przygodą bez zmartwień. A jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju: 

Jeśli przebywasz za granicą, Twoje ustawowe ubezpieczenie zdrowotne zapewnia Ci niewielką ochronę. W krajach Unii Europejskiej jesteś ubezpieczony przez określony czas, ale z ograniczeniami. W krajach poza UE, na przykład w USA lub Kanadzie, Twoje ubezpieczenie zdrowotne nie zapewni Ci ochrony. Dlatego też dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędne.

Ubezpieczenie nie tylko może pokrywać koszty leczenia, ale także koszty transportu, które mogą sięgać nawet kilku- lub kilkudziesięciu tysięcy PLN. Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne często nie pokrywa takich wydatków.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej:

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ważne, nawet za granicą. Chroni ono w przypadku wyrządzenia szkody innym osobom lub mieniu. Może to być na przykład stłuczona szyba lub zgubiony klucz. Możesz też być objęty ubezpieczeniem OC w ubezpieczeniu swoich rodziców. Jeśli tak nie jest, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie na okres studiów za granicą

Ubezpieczenie wypadkowe:

Sensowne jest również wykupienie ubezpieczenia wypadkowego, zwłaszcza jeśli chcesz dużo podróżować lub uprawiać sport za granicą. Jeśli w wyniku wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, z Twojego ubezpieczenie wypłacona zostanie jednorazowo kwota. Pokryte mogą być również koszty leczenia. Wiele polis ubezpieczeniowych od następstw nieszczęśliwych wypadków zachowuje ważność na całym świecie – warto jednak wcześniej sprawdzić ich zakres.

Dobre przygotowanie do studiów za granicą daje wiele nowych możliwości. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i dobrze dobranym ubezpieczeniom możesz odkrywać świat, nawiązywać przyjaźnie i dalej się rozwijać. Działaj. Nie ma na co czekać!

Chcesz być optymalnie przygotowany do studiów za granicą?

Pozwól naszym ekspertom finansowym doradzić Ci w kwestii ubezpieczenia pobytu za granicą.

Przeczytaj również:

Młody zmartwiony mężczyzna siedzący na podłodze i trzymający się za głowę

| OVB Allfinanz Polska

Pozbądź się kredytu konsumenckiego - jak wziąć finanse w swoje ręce?

Dług konsumencki narasta szybciej niż myślisz - czy to poprzez kredyt konsumencki, czy też oferty typu „Kup teraz, zapłać później”. Ale bez paniki. Dzięki odpowiednim strategiom możesz pozbyć się długów i uniknąć zaciągania ich w przyszłości. Podpowiemy Ci krok po kroku, co zrobić, aby odzyskać kontrolę i odetchnąć z ulgą.

Czterech młodych ludzi siedzi na kanapie i śmieje się

| OVB Allfinanz Polska

Wspólne wynajmowanie mieszkania. Jak pogodzić życie codzienne, finanse i ubezpieczenia

Przeprowadzka na studia do nowego miasta? To dotyczy wielu młodych ludzi. Podobnie jak wynajmowanie mieszkania w kilka osób. Ma to swoje zalety, jednak codzienne życie może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić, aby dobrze wspominać ten czas? Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wspólnym wynajmowaniu mieszkania.