Wakacje w kamperze - jak sfinansować i ubezpieczyć podróżowanie kamperem
|
Czas czytania: ok. 5 min.
- Wyjazd na wakacje kamperem to marzenie wielu ludzi. Szczególnie młodzi myślą o tym, jak o przygodzie życia.
- Podróżować można własnym lub wynajętym kamperem. Koszty zakupu i eksploatacji znacznie się różnią.
- W przypadku podróżowania kamperem ważne jest odpowiednie przygotowanie finansowe. Powinieneś znać, nie tylko związane z tym koszty stałe, ale też koszty zmienne.
- Ważne ubezpieczenia, takie jak OC lub ubezpieczenie kompleksowe, chronią Twoje finanse na wypadek wystąpienia jakiejś szkody.
Budzisz się w jednym kraju, a zasypiasz w innym, wsłuchując się w morskie fale. Podróż kamperem to niezapomniana przygoda. Aby jednak to marzenie nie zamieniło się w koszmar, powinieneś dobrze się przygotować. Podpowiemy Ci, jak uniknąć przykrych niespodzianek - zarówno finansowych, jak i ubezpieczeniowych.
Wsiadasz do kampera i zwiedzasz najpiękniejsze miejsca w Europie i na świecie. Takie podróżowanie jest marzeniem wielu ludzi i stało się szczególnie popularne w ostatnich latach.
Trend - życie w podróży
Według badań przeprowadzonych przez Polską Grupę Caravaningową, w 2020 roku w naszym kraju zarejestrowano o 83% więcej nowych kamperów i vanów niż w poprzednich latach. I chociaż rok później trend ten nieco wyhamował, w ostatnich latach znów widać wyraźny wzrost. Wakacje w kamperze stają się szczególnie popularne wśród młodych ludzi, ponieważ możesz podróżować przez różne kraje i regiony niezależnie, dokładnie tam, gdzie chcesz. Podróż vanem czy kamperem oferuje przede wszystkim jedno: wolność i przygodę.
3 porady finansowe dla podróżujących kamperem
Taka podróż może szybko stać się kosztowna i skomplikowana. Już sam koszt zakupu kampera jest ogromny, nie wspominając o jego eksploatacji. Jak więc spełnić swoje marzenie o wakacjach w kamperze? Mamy dla Ciebie trzy wskazówki.
Kupić czy wynająć?
Wybór odpowiedniego auta - to jedna z najważniejszych decyzji i jednocześnie największy koszt. W dzisiejszych czasach oferta jest naprawdę bogata i możesz wybierać spośród różnych wariantów pojazdów, ich rozmiarów i wyposażenia. Ale co okaże się lepsze? Kupno czy wynajem kampera?
Jak pogodzić życie w kamperze i finanse
Aby sfinansować swoją podróż marzeń istnieje kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Przede wszystkim powinieneś znać średni koszt podróży. Najlepiej rozróżnić koszty stałe i zmienne. Koszty stałe obejmują przede wszystkim cenę wynajmu lub zakupu kampera oraz niezbędne ubezpieczenia.
Koszty zmienne zależą w dużej mierze od miejsca docelowego podróży. Obejmują one np. ceny paliwa, koszty związane z kempingiem lub parkingiem, a także koszty zaopatrzenia i utylizacji odpadów. Oprócz żywności należy również wziąć pod uwagę koszty świeżej wody i odprowadzania ścieków, ale są one zazwyczaj bardzo niskie. Zwłaszcza jeśli chcesz podróżować i biwakować samodzielnie, musisz liczyć się z dodatkowymi wydatkami na wodę. Inne koszty zmienne obejmują prąd, gaz, żywność, wycieczki itp.
Jeśli chcesz być w drodze kamperem przez dłuższy czas, możesz także pracować online - jak cyfrowi nomadzi. Pracując zdalnie i niezależnie od lokalizacji, możesz zarabiać w dowolnym momencie podróży. Koncepcja ta jest jednak odpowiednia dla freelancerów i osób samozatrudnionych, które mają elastyczny dzień pracy.
Nie zapomnij o rezerwach finansowych
Po drodze zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzainego: dziwny dźwięk i nagle silnik przestaje działać. Musisz odwiedzic jakiś warsztat, a to może okazać się bardzo kosztowne. Dlatego zawsze należy zaplanować bufor finansowy na naprawy lub inne nieprzewidziane wydatki. Na przykład, jeśli Twój pojazd musi zostać na noc w warsztacie, będziesz potrzebować noclegu. Z dodatkową poduszką finansową, masz w takich sytuacjach o jedno zmartwienie mniej.
Ważne ubezpieczenia dla Twojej podróży kamperem
Kompleksowa i dobra ochrona ubezpieczeniowa jest ważna, abyś mógł beztrosko rozpocząć swoją przygodę z kamperem. W ten sposób jesteś dobrze ubezpieczony i zabezpieczony finansowo, nawet na wypadek jakiejś usterki czy stłuczki. Przedstawiamy tutaj najważniejsze z nich.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osób trzecich
Aby móc jeździć po polskich drogach, niezbędne jest ubezpieczenie OC. Jest to wymóg prawny i chroni w przypadku obrażeń ciała, uszkodzeń mienia i strat finansowych, które mogą być spowodowane przez Twój pojazd. Wysoka suma ubezpieczenia jest zatem ważna, ale nie wszędzie jest tak samo.
Jakie są przepisy w innych krajach europejskich? Kiedy wynajmujesz samochód na wakacjach, ochrona ubezpieczeniowa jest początkowo oparta na przepisach danego kraju. W niektórych krajach może to być bardzo niska wartość, dlatego wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie międzynarodowe. Ubezpieczenie międzynarodowe rozszerza zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów na terenie Europy. Innymi słowy, w ramach proponowanego rozwiązania, Twój wynajęty samochód jest ubezpieczony w takiej samej wysokości, jak Twój własny samochód lub w ustawowo przewidzianym minimalnym ubezpieczeniu w Polsce.
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, możesz wykupić kompleksowe ubezpieczenie swojego pojazdu. Możesz wybrać pomiędzy ubezpieczeniem częściowym i pełnym.
Dodatkowo możesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie samochodu o ochronę w przypadku awarii lub wypadku na terenie Europy, a także pokrycie wszelkich kosztów poniesionych w związku z holowaniem pojazdu, podróżą do domu i odszkodowaniami.
Ubezpieczenie wyposażenia
Zwłaszcza jeśli podróżujesz kamperem przez dłuższy okres czasu, masz większy ekwipunek. Ubezpieczenie samochodu nie obejmuje wyposażenia, ani rzeczy wartościowych znajdujących się w kamperze. Dodatkowe ubezpieczenie może zatem ochronić Twój dobytek w razie wypadku, kradzieży, włamania lub pożaru.
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą
Jeśli podróżujesz po UE tylko przez kilka dni lub tygodni, ubezpieczenie zdrowotne w Polsce jest zazwyczaj wystarczające. Jeśli jednak planujesz znacznie dłuższą podróż trwającą ponad 90 dni, ważne jest posiadanie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zapewnia ono opiekę medyczną i pokrycie kosztów leczenia, gdy jesteś za granicą. Międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego potrzebujesz zwłaszcza w takich popularnych miejscach podróży, jak USA czy Kanada. Koszty ewentualnego leczenia lub opieki w tych krajach są znacznie wyższe niż w polskim systemie opieki zdrowotnej i nie mając dodatkowego ubezpieczenia trzeba za nie słono zapłacić.