Uszkodzenia samochodu i domu spowodowane przez gryzonie. Co warto wiedzieć.
|
Czas czytania: ok. 4 min.
- Gryzonie mogą powodować kosztowne uszkodzenia samochodu lub domu. W szczególności naprawa samochodów elektrycznych może okazać się kosztowna.
- Zwierzęta są bardzo aktywne od marca do późnego lata. Szukają wtedy schronienia w przestrzeni silnikowej samochodu lub na poddaszach.
- Uszkodzenia spowodowane przez gryzonie w domu mogą wystąpić w różnych miejscach. Niektóre polisy ubezpieczeniowe pokrywają poniesione koszty i chronią przed stratami finansowymi.
- Istnieją różne sposoby na dpędzenie zwierząt.
Chłodne miesiące już za nami, zbliża się powoli lato i przynosi nieproszonych gości: gryzonie i kuny. Uszkodzenia spowodowane przez gryzonie mogą być kosztowne. Znajdując przegryzione kable w komorze silnika lub słysząc dziwne odgłosy na strychu, orientujemy się, że mamy problem. Jaki jest najlepszy sposób na ochronę samochodu lub domu? Podsumowaliśmy najważniejsze informacje i mamy kilka wskazówek na ten temat.
Chociaż kuna jest niewielka, potrafi narozrabiać. Uszkodzenia spowodowane przez kuny zdarzają się dość często, a koszt napraw staje się coraz droższy, szczególnie jeśli chodzi o samochody elektryczne, w których powstają poważne uszkodzenia. Problem polega bowiem na tym, że poszczególnych części nie można naprawić, ale trzeba je całkowicie wymienić. Koszty są więc znaczne.
Dlaczego gryzonie powodują szkody?
Kuny lubią żyć blisko ludzi. Lubią zamieszkiwać w miastach. Nie rzucają się w oczy, ponieważ śpią w swoich kryjówkach w ciągu dnia, a uaktywniają się dopiero nocą. Kuny szczególnie lubią przestrzenie komór silnikowych orazstrychy. Szybko powodują tam szkody, które mogą być kosztowne.
Zniszczone kable i przewody mogą mieć niebezpieczne konsekwencje. W jaki sposób rozpoznać, że uszkodzenia są spowodowane przez kuny? Po tym poznasz, że, w twoim samochodzie pomieszkuje kuna:
- Wycieka płyn chłodzący
- Silnik nie uruchamia się, ponieważ przewody zapłonowe są przegryzione
- Widać trójkątne ślady ugryzień na plastikowych lub gumowych częściach
- Odciski łap lub futro na nadwoziu lub w komorze silnika
- Odchody w pobliżu samochodu
Jakie ubezpieczenie może pokryć szkody spowodowane przez kuny?
Uszkodzenia wyrządzone przez kuny mogą wystąpić w różnych miejscach. W związku z tym różne ubezpieczenia samochodu i domu obejmują różne szkody.
Uszkodzenia samochodu spowodowane przez kuny
Kupując samochód, potrzebujesz ubezpieczenia OC. Jednak pokrywa ono tylko uszkodzenia spowodowane kolizją z drugim samochodem. Zwykłe ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód spowodowanych przez kuny. Potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wypadek uszkodzenia przez gryzonie, a najlepiej kompleksowego ubezpieczenia w formule all risk.
Uszkodzenia domu spowodowane przez kuny
Dzięki ubezpieczeniu, można zabezpieczyć swój dom. Chroni ono wszystkie stałe części budynku. Oznacza to, że jesteś zabezpieczony finansowo w przypadku wystąpienia szkody - na przykład z powodu pożaru, błyskawicy, burzy lub gradu. Ubezpieczenie pokrywa koszty remontu, a nawet nowej budowy.
Kuny często powodują uszkodzenia dachu - strychy są szczególnie przez nie lubiane. Szkody te są zazwyczaj objęte ubezpieczeniem właścicieli domów. Warto porównać poszczególne polisy ubezpieczeniowe.
Jak chronić się przed kunami
Różnymi sposobami można trzymać kuny z dala od samochodu, zwłaszcza od komory silnika. Ale które z nich są skuteczne? Wybraliśmy najczęstsze metody:
1. Odstraszające zapachy:
Wiele osób używa pewnych zapachów, aby odpędzić kuny - takie jak kostki toaletowe, mole czy sierść psa. Jednak metody te nie działają na dłuższą metę. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do nowych zapachów. Nawet komercyjne spreje zapachowe pomagają tylko na krótki czas.
2. Siatka druciana:
Kawałek drucianej siatki o gęstych oczkach zamontowany pod pojazdem może utrudnić zwierzętom dostęp. Dobrze jest też uszczelnić komorę silnika..
3. Mycie silnika:
Kuny są przyciągane przez różne naturalne zapachy. Częstsze mycie samochodu i silnika może pomóc.
4. Światło:
Kuny są aktywne nocą i dlatego unikają światła. Zaparkuj samochód pod latarnią, jeśli parkujesz w miejscu publicznym. Jasne źródło światła z czujnikiem ruchu jest wskazane na wiatach i parkingach prywatnych.
5. Regularne sprawdzanie:
Sprawdzaj komorę silnika i strych w regularnych odstępach czasu i uważaj na pierwsze oznaki obecności kun. Rutynowa kontrola jest szczególnie opłacalna na wiosnę.
6. Ochrona:
Odpowiednie ubezpieczenie nie zapobiegnie uszkodzeniom domu lub samochodu, ale pokrywa poniesione koszty i chroni Twoje finanse.