Sezon festiwalowy. Z tymi ubezpieczeniami jesteś optymalnie przygotowany
|
Czas czytania: ok. 5 min.
- Festiwale są: głośne, kolorowe i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Festiwale cieszą się szczególną popularnością wśród ludzi młodych.
- Podczas festiwalu wiele może się zdarzyć. Aby w pełni cieszyć się imprezą, warto być przygotowanym na różne scenariusze.
- Istnieją odpowiednie ubezpieczenia dla różnych sytuacji. Najbardziej przydatne to: ubezpieczenie samochodu, OC i wypadkowe.
- Odpowiednie przygotowanie to klucz do udanej zabawy. Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł beztrosko bawić się na festiwalu.
Lato to czas festiwali, a więc głośnej muzyki, kempingów i wspaniałej zabawy. Przy tej okazji zdarzają się niestety też: kradzieże, awarie samochodów i nieszczęśliwe wypadki. Tak więc, oprócz zabawy, uczestnicy festiwali powinni brać pod uwagę pewne ryzyka. Aby móc beztrosko spędzać czas, warto zainteresować się odpowiednim ubezpieczeniem. Pokażemy, jak być dobrze przygotowanym.
Open'er Festival w Polsce, Tomorrowland w Belgii, Rock am Ring w Niemczech czy Ultra Europe w Chorwacji - w całej Europie odbywa się wiele festiwali muzycznych, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi. Około jedna czwarta uczestników festiwali nie przekroczyła jeszcze 30-stki.
Festiwale trwają często kilka dni i są wyjątkowym przeżyciem, czasem nawet dość wyczerpującym. Ważne, aby dobrze się do nich przygotować i cieszyć przygodą. Festiwal to okazja do odkrywania nowej muzyki, poznawania ludzi i zapewnienia sobie niezapomnianych wspomnień.
Dobrze wiedzieć: Według badań przeprowadzonych w UE przez Festivalfire w 2022 roku, 40 procent ankietowanych wydało na bilet ponad 200 euro. W Polsce ceny biletów to przedział około 100 do 300 euro. Biorąc pod uwagę wysokie koszty, dobrze byłoby, aby obyło się bez przykrych zdarzeń. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie.
Dlaczego ubezpieczenie na festiwalach jest ważne
Festiwale i ubezpieczenia? Jak najbardziej! Podczas festiwalu wiele może się zdarzyć. Abyś mógł w pełni cieszyć się imprezą, powinieneś być przygotowany na sytuacje awaryjne. Odpowiednie ubezpieczenie ochroni Cię przed konsekwencjami finansowymi. A co takiego może się przydarzyć w dzień festiwalu?
Jakie polisy ubezpieczeniowe są dostępne?
Niezależnie od tego, czy dochodzi do awarii, wypadku czy kradzieży - liczba możliwych nieszczęśliwych zdarzeń jest spora - nie ma jednego ogólnego ubezpieczenia festiwalowego. Są natomiast odpowiednie ubezpieczenie dla różnych sytuacji. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Jakie ubezpieczenie pokrywa szkody związane z autem?
Istnieją różne rodzaje ubezpieczenia samochodu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i ma zastosowanie w przypadku powstania obrażeń u innych osób lub uszkodzenia samochodów. Dodatkowe ubezpieczenie można uzyskać wykupując dobrowolne polisy ubezpieczeniowe.
Jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony lub skradziony, ubezpieczenie AC częściowo pokryje koszty. Uszkodzenia spowodowane np. przez burze, są również objęte ubezpieczeniem. Kompleksowe ubezpieczenie AC obejmuje wszystkie korzyści z częściowej ochrony i pokrywa prawie wszystkie szkody dotyczące samochodu. Sprawdza się również w przypadku aktów wandalizmu lub wypadków spowodowanych przez kierowcę.
Jeśli chcesz pojechać na festiwal z grupą znajomych, możesz wynająć samochód wieloosobowy. W przypadku wynajmu samochodu podstawowe OC jest już zawarte w ubezpieczeniu samochodu. Opcjonalnie można wykupić dodatkowe warianty ubezpieczenia.
Co się stanie, jeśli przydarzy Ci się kontuzja na festiwalu?
Alkohol, emocje i głośna muzyka to typowe dla koncertów i festiwali - podobnie jak stage diving i pogo. W tłumie przed sceną tańczący odbijają się od siebie i nawzajem popychają. To, co jest świetną zabawą, może jednak stać się niebezpieczne i zakończyć kontuzją.
Podczas festiwalu może dojść do różnych wypadków - czy to podczas grillowania, czy z powodu upadku. Ubezpieczenie wypadkowe zapewnia pokrycie różnych kosztów np. transportu do najbliższego szpitala i inne koszty, związane z powrotem do zdrowia, w zakresie w jakim wykupiłeś polisę.
Ważne: Z ubezpieczeniem wypadkowym jesteś ubezpieczony przez całą dobę.
Kto zapłaci, jeśli coś uszkodzisz?
W przypadku uszkodzenia mienia innej osoby Twoje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokryje wszelkie koszty. Ale nie tylko szkody majątkowe są objęte ubezpieczeniem. Ubezpieczenie od zdarzeń losowych pokrywa również szkody poniesione przez osobę lub straty finansowe. Jeśli podczas imprezy spowodujesz obrażenia u innej osoby, możesz zostać obciążony wysokimi kosztami. Jeśli masz OC, zostaną one pokryte z Twojego ubezpieczenia.
Kto zapłaci, jeśli zepsuje się telefon komórkowy lub aparat?
Przede wszystkim ważne jest, aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za powstałe szkody. Jeśli ktoś nadepnie na Twój telefon komórkowy lub aparat fotograficzny, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej drugiej osoby pokryje poniesione szkody.
Przydatne wskazówki na wyjazd festiwalowy
Festiwal muzyczny może być niezapomnianym przeżyciem. Odpowiednie przygotowanie jest kluczem do tego, aby naprawdę się nim cieszyć. Dzięki tym pomocnym wskazówkom Twoja wizyta na festiwalu będzie stuprocentowym sukcesem.
- Dobre przygotowanie: Co trzeba spakować jadąc na festiwal? Niezbędne są: namiot, power bank, apteczka i oczywiście papier toaletowy. Warto też zabrać ze sobą taśmę klejącą. To uniwersalna rzecz do naprawy rozprutego plecaka, pęknietego krzesła kempingowego, czy okularów i zdecydowanie należy ją zapisać na liście rzeczy do spakowania.
- Oznacz swój namiot: Biwakując na terenie festiwalu i biorąc pod uwagę liczbę wszystkich namiotów, można mieć problem ze znalezieniem własnego. Przywiąż kolorowe flagi lub balony do swojego namiotu. W ten sposób szybciej go rozpoznasz.
- Ochrona przed kradzieżą: Chwila nieuwagi i znika Twoja torba. Lepiej spakować tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a pieniądze, dowód osobisty oraz telefon komórkowy trzymać blisko ciała.
- Prawidłowe zabezpieczenie: Nawet przy najlepszym przygotowaniu może przydarzyć się jakiś wypadek. Właściwa ochrona ubezpieczeniowa jest ważna, aby drobne zdarzenia nie skutkowały poważnymi wydatkami.
- Dobra zabawa: Jedna rzecz jest szczególnie ważna: powinieneś dobrze się bawić. W końcu po to są festiwale!