Bądź bezpieczny w sezonie jesienno-zimowym: Jaka ochrona jest najlepsza?
|
Czas czytania: ok. 5 min.
- Jesień to czas, kiedy ryzyko wypadków i kradzieży znacznie wzrasta. Dlatego już teraz warto przyjrzeć się swojej ochronie ubezpieczeniowej.
- Złe warunki pogodowe, liście leżące na ulicach i chodnikach oraz szybko zapadający zmierzch są często przyczyną wypadków. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi.
- Ubezpieczenie domu/mieszkania zapewnia ochronę przed stratami spowodowanymi kradzieżą. Oznacza to, że jesteś objęty ubezpieczeniem w przypadku utraty cennych przedmiotów.
- Przezorność to najlepsza ochrona: zachowanie ostrożności na drodze i odśnieżanie chodników przed domem zmniejsza ryzyko wypadków. Zastosowanie kilku prostych środków ostrożności może zapobiec włamaniom i zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży.
Nadeszła właśnie pora, kiedy dni stają się coraz krótsze, a temperatury coraz niższe – jednym słowem idzie jesień. Opady i śliskie nawierzchnie zwiększają ryzyko wypadków, a szybko zapadający zmrok sprzyja włamywaczom. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie i uaktualnienie swojego ubezpieczenia na okres jesienno-zimowy. Szczególną rolę odgrywa tu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Jesień to nie tylko pora zbierania kasztanów i Halloween, to czas, kiedy coraz wcześniej robi się ciemno, pogoda nie rozpieszcza, a drogi i chodniki pokrywają śliskie liście. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, można bezpiecznie przetrwać tę chłodniejszą i ciemniejszą porę roku. W razie wypadku, dobrze byłoby jednak mieć odpowiednie ubezpieczenie.
Dlatego właśnie jesienią warto sprawdzić, jak wygląda nasza ochrona ubezpieczeniowa
Każdego roku w Europie dochodzi do milionów wypadków. Większość z nich ma miejsce w okresie jesienno-zimowym, czyli o tej ciemniejszej porze roku, kiedy pogoda i szybko zapadający zmrok utrudniają widoczność, a liście, opady i oblodzenie stwarzają poważne zagrożenie na drogach.
Każdy wypadek, czy to samochodowy, rowerowy, czy z udziałem pieszego, może nieść ze sobą wysokie koszty. Dotyczy to, nie tylko ewentualnego długiego leczenia i związanej z tym utraty części dochodów lub konieczności opłacenia specjalnej opieki czy rehabilitacji, ale także uszkodzenia pojazdów własnych lub cudzych.
Należałoby odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: kto ponosi odpowiedzialność, co z roszczeniami odszkodowawczymi, szkodami wyrządzonymi osobom trzecim lub w ich mieniu oraz co z ewentualnymi kosztami sądowymi? Lepiej zawczasu sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie działa w takich przypadkach.
Dodatkowo, jesienią i zimą nie tylko wypadki stanowią coraz większy problem, również pod względem liczby kradzieży październik, listopad i grudzień dominują w statystykach.
Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli coś się stanie?
Odpowiedzialność za oczyszczanie chodników z liści, śniegu i lodu należy zwykle do zarządów miast i gmin. Obowiązek sprzątania spada na właściciela posesji tylko wtedy, gdy chodnik przylega bezpośrednio do granicy ich budynku.
Jeśli ktoś poślizgnie się na nieuprzątniętym chodniku, odpowiedzialnością za to obciążany zostaje właściciel posesji.
Jeśli ktoś się poślizgnie i dojdzie do wypadku, może się to okazać bardzo kosztowne. W takich sytuacjach można liczyć na prywatne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Dlatego warto sprawdzić, co znajduje się w naszych ubezpieczeniach, a jeśli okaże się, że nie mamy jeszcze ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, trzeba je jak najszybciej wykupić. Zapewni nam to kompleksową ochronę, nie tylko zresztą w sezonie jesienno-zimowym.
Czy warto ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków?
Pieniądze z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadkówwypłacane są, jeżeli na skutek wypadku nastąpi trwały uszczerbek na zdrowiu lub poważny uraz.
Warto zauważyć, że prawie 80 procent wszystkich wypadków zdarza się w czasie wolnym od pracy, podczas uprawiania sportu, w domu lub w korkach ulicznych. Prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkówma zatem sens, nie tylko dla osób o wysokim ryzyku wypadku lub posiadających niebezpieczne hobby.
To, czy bardziej odpowiednie będzie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,czy ubezpieczenie od niezdolności do pracy, należy rozpatrywać indywidualnie w zależności od danej sytuacji. W niektórych przypadkach, sens może mieć również połączenie obu ubezpieczeń.
Prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkówma sens w przypadku osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami, które aby zabezpieczyć się przed utratą zdolności do pracy, nie mogą skorzystać z ubezpieczenia od niezdolności do pracy.
Co uważa się za wypadek?
Dla celów ubezpieczeniowych, wypadek określany jest jako zdarzenie nagłe, powodujące uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności.
Nie ma znaczenia, czy do wypadku doszło na nartach podczas urlopu zimowego, czy podczas uprawiania joggingu, czy jest to wypadek podczas grillowania w ogrodzie.
Co obejmuje prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?
Jeśli w wyniku wypadku dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, z ubezpieczenia wypadkowego wypłacane jest świadczenie jednorazowe.
Ogólne warunki ubezpieczenia określają wysokość świadczenia, jako procent z góry ustalonej sumy ubezpieczenia. Zależy on od rodzaju i stopnia uszczerbku zdrowia.
W zależności od rodzaju niepełnosprawności szybko mogą pojawić się wysokie koszty, np. przebudowy domu bez barier, dalszych kosztów leczenia, opieki lub operacji, np. kosmetycznych. Dlatego ważne jest, aby uzgodnić odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia.
Właściwa ochrona przed włamaniem. Jakie ubezpieczenie opłaci się w przypadku włamania?
Jesienią i zimą, wykorzystując szybko zapadającą ciemność, częściej dochodzi do włamań. Dla złodziei atrakcyjne są szczególnie drzwi balkonowe i tarasowe, uchylone okna i opuszczone mieszkania.
W przypadku kradzieży wypłacane jest odszkodowanie, jeśli posiada się odpowiedni wariant ubezpieczenia. Ubezpieczeniu podlegają m.in. skradzione przedmioty wartościowe, meble i sprzęt elektroniczny oraz niezbędne naprawy szkód powstałych w wyniku włamania. Mogą to być np. wyłamane drzwi lub rozbite okna.
Warto zawczasu zebrać i zachować dowody zakupu oraz zrobić zdjęcia zawartości domu. W ten sposób można udowodnić firmie ubezpieczeniowej, że skradzione przedmioty rzeczywiście znajdowały się w domu w momencie kradzieży.
Wskazówki, jak bezpiecznie przetrwać sezon jesienno-zimowy
- Należy zachować szczególną ostrożność w ruchu drogowym, zarówno jako pieszy, kierowca, jak i rowerzysta. Właściwe oświetlenie roweru i elementy odblaskowe na odzieży zapewniają niezbędną widoczność nawet o zmroku. Dotyczy to w szczególności dzieci!
- Jasny kolor ubrań również pomaga uniknąć bycia niezauważonym. Buty z odpowiednią, bieżnikowaną podeszwą chronią przed poślizgiem.
- Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkówi ubezpieczenie na wypadek niepełnosprawności chronią Cię finansowo, jeśli coś Ci się stanie.
- Samochód, rower, skuter i inne pojazdy powinny być dokładnie sprawdzone przed sezonem jesienno-zimowym. Aby zmniejszyć ryzyko poślizgu, ważna jest też wymiana opon na zimowe.
- Aby zabezpieczyć się finansowo przed włamaniem, warto wykupić ubezpieczenie domu, czy mieszkania. Zalecane jest przechowywanie np. w chmurze zdjęć kosztowności, wyposażenia i paragonów zakupowych, aby zapewnić sobie dowody w przypadku kradzieży.
- Okna i drzwi powinny być zawsze zamknięte i dobrze zabezpieczone. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, Twój dom powinien wyglądać, jakby ktoś w nim przebywał. Ponadto nigdy nie informuj o swojej nieobecności w Internecie lub mediach społecznościowych! W przeciwnym razie ułatwisz zadanie włamywaczom.
Jeśli nadal nie masz pewności, czy jesteś dobrze ubezpieczony i czy Twoje ubezpieczenie domu/mieszkania lub ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkówma sens, skonsultuj się z ekspertem. Tylko z odpowiednią ochroną jesteś ubezpieczony od ponoszenia dużych kosztów, w razie wystąpienia jakichś szkód. Doradca OVB pomoże Ci znaleźć dokładnie takie rozwiązanie finansowe, które będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.