Jak sfinansować swoje studia?
|
Czas czytania: ok. 4 min.
- Istnieje kilka możliwości finansowania studiów: wsparcie rodziców, wsparcie rządowe, stypendia, pożyczki studenckie lub praca.
- Każdy powinien wybrać dla siebie najlepszą opcję albo połączyć klika.
- Czesne, mieszkanie, żywność, materiały dydaktyczne, podróże – pięć praktycznych wskazówek, aby móc zaoszczędzić.
Chcesz studiować? Masz już licencjat, ale decydujesz się na studia magisterskie? Nawet jeśli nie musisz opłacać czesnego, studiowanie pociąga za sobą duże koszty. Dlatego w naszym artykule znajdziesz praktyczne sposoby, aby mieć środki na sfinansowanie swoich studiów.
Wiele osób marzy, aby po ukończeniu szkoły średniej iść na studia i zacząć samodzielne życie. Młodzi ludzie chcą w końcu „stanąć na własnych nogach” i być samowystarczalni.
Sposoby na sfinansowanie swoich studiów
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na finansowanie studiów, bo do tego samego celu mogą prowadzić różne drogi. W tym przypadku mamy do dyspozycji kilka opcji np.: pomoc rodzicielka, stypendia, kredyty studenckie, czy też praca w niepełnym wymiarze godzin.
Kredyty studenckie i stypendia
Jeśli z góry zakładasz, że stypendium Ci nie przysługuje, lepiej to sprawdź – wcale nie potrzebujesz mieć najwyższej średniej na studiach. Aby otrzymać stypendium, trzeba spełnić pewne wymagania i często okazuje się, że nie są one wcale tak wygórowane, jak się wydaje. Ważnymi kryteriami są zazwyczaj Twoja sytuacja ekonomiczna, uzdolnienia i zaangażowanie społeczne. Stypendia fundują na przykład organizacje, przedsiębiorstwa, fundacje lub stowarzyszenia. Oprócz wsparcia finansowego oferują one także różne warsztaty, szkolenia czy też obozy tematyczne z udziałem studentów z różnych uczelni.
A jak wygląda sytuacja z kredytem studenckim? W końcu nie każdy może liczyć na wsparcie rodziców. Pieniędze, które otrzymasz, będziesz musiał zwrócić po studiach wraz z odsetkami. Ponieważ jest to pożyczka na sfinansowanie studiów, bank nie potrzebuje żadnych zabezpieczeń. Kredyt studencki jest wypłacany w miesięcznych ratach. Nasza rada – decyzja o kredytcie studenckim musi być dobrze przemyślana. Zanim podejmiesz ten krok, sprawdź wszystkie inne możliwości finansowania studiów. Kredyt to zobowiązanie, które będzie obciążąć Twój budżet w przyszłości.
Praca na studiach
Jeśli poza studiowaniem znajdujesz jeszcze trochę czasu, możesz pomyśleć o podjęciu jakiejś pracy. Wiele uczelni organizuje targi pracy pomagając studentom znaleźć zatrudnienie. Jeśli Twoja praca będzie miała związek z kierunkiem studiów, to z pewnością uatrakcyjni Twoje CV. Nie zapominaj jednak o priorytetach - Twoje studia są najważniejsze, więc zarobkowanie nie może odbywać się ich kosztem.
Istnieją różne formy zatrudnienia, pozwalające pracować w niepełnym wymiarze godzin. Możesz też zdecydować się na pracę tylko w czasie wakacji i przerw międzysemestralnych.
Studia dualne: czy warto wziąć na siebie więcej obowiązków?
Studia dualne są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i coraz więcej uczelni w Polsce decyduje się na wprowadzeniu takiego modelu. Dzięki zaproponowaniu studentom stażu, a następnie zatrudnieniu ich w swojej firmie, pracodawcy pozyskują wartościowych pracowników. Ten model pozwala łączyć tradycyjne zajęcia akademickie z pracą zawodową. Oprócz wynagrodzenia, którego wysokość zależna jest od wielkości i profilu firmy, pracodawca może również opłacać studentowi czesne.
Studia dualne nie są dla każdego, bo oznaczają duże obciążenie pracą, ale mogą być opłacalne. Trzeba wsłuchać się w samego siebie i czasem, niestety zrezygnować z pokus studenckiego życia.
Ile pieniędzy potrzebujesz jako student?
Czesne, czynsz, jedzenie, rozrywka, podróże - podczas studiów trzeba zapłacić za wiele rzeczy.
Ile miesięcznie potrzebujesz na utrzymanie podczas studiów? Jakie są Twoje wydatki, jeśli studiujesz z dala od rodzinnego domu, albo mieszkasz samodzielnie? Można powiedzieć, że to sprawa bardzo indywidualna, ale wiadomo, że im większe miasto, tym większe koszty. Poniżej przygotowaliśmy najważniejsze punkty, które trzeba uwzględnić na liście kosztów.
5 wskazówek dla oszczędnego studenta
Z reguły trudno jest znaleźć dobrze płatną pracę w trakcie studiów, a jak wiadomo, studia to kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak oszczędzać.
- Stara dobra metoda - prowadzenie domowej księgowości. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, musisz ocenić swoją sytuację finansową i wiedzieć ile wynoszą Twoje opłaty, np. za czynsz, czy telefon komórkowy. Od przyszłego miesiąca spróbuj zapisywać te wydatki w notatniku lub aplikacji w telefonie.
- Zniżki dla studentów. Studenci są uprawnieni do wielu zniżek. Dotyczy to korzystania ze środków transportu i komunikacji miejskiej, wstępu na imprezy, do muzeów, teatrów, kin. Warto mieć zawsze przy sobie legitymację studencką.
- Sportowa aktywność na uczelni: taniec, siatkówka, lekka atletyka – uczelnie zazwyczaj oferują wiele dyscyplin sportowych. Dzięki swojej uczelni możesz tanio uprawiać sport i dbać o kondycję fizyczną. Możesz również szybko nawiązać nowe kontakty.
- Kiermasze, targi staroci, wyprzedaże itp. W weekendy warto odwiedzić z przyjaciółmi takie miejsca i znaleźć prawdziwe okazje, ponieważ nie kupujesz toworu ze sklepową marżą. Jeśli pogoda jest kiepska, możesz wybrać zakupy internetowe.
- Pożyczaj zamiast kupować: książki, sprzęt elektryczny lub narzędzia to rzeczy, które potrzebujesz często tylko na krótki czas. Przemyśl, czy warto je kupić, czy pożyczyć od znajomych.