Czy pieniądze dają szczęście? Jak wydawać i oszczędzać, aby czuć się szczęśliwym.
|
Od niepamiętnych czasów ludzie szukają klucza do szczęścia. Wielu uważa, że jest nim bogactwo. Ale na pytanie, czy pieniądze dają szczęście zdania są podzielone i jak dotąd wciąż brakuje jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak stwierdzić, że sposób wydawania pieniędzy wpływa na nasze odczuwanie szczęścia.
Wiadomo, same pieniądze szczęścia nie dają. Dlatego chcąc zadowolić swoich pracowników, firmy nie stawiają już wyłącznie na płace. Wyważony work-life-balance i dodatkowe benefity, jak na przykład karnety do klubów fitness lub wspólne aktywności mają zapewnić lepszy klimat w pracy i wzmocnić team. Mimo to, nie jest tajemnicą, że pieniądze nie przeszkadzają w byciu szczęśliwym.
Dobre wydatki
W kwestii tego, czy pieniądze dają szczęście, decydujący jest sposób ich wydawania. Okazuje się, że kwota zakupów odgrywa raczej podrzędną rolę.
- Emocje zamiast rzeczy: wydawanie pieniędzy na doświadczenia zamiast na rzeczy materialne sprawia, że odczuwanie szczęścia, pod wieloma względami może być silniejsze. Przede wszystkim też oczekiwanie na jakieś wydarzenie jest większe, niż czekanie na jakiś przedmiot. Ponadto pamięć o wydarzeniu utrzymuje się dłużej, niż o rzeczach materialnych. Do tego często mamy zwyczaj dzielenia się doświadczeniami z innymi, a to również sprawia wiele przyjemności.
- Podział wydatków: zamiast pozwolić sobie na jeden duży zakup, sensowniej jest podzielić środki na sfinansowanie kilku mniejszych rzeczy. W ten sposób stwarzamy sobie więcej okazji do odczuwania szczęścia i przyjemności.
- Najpierw licz, potem się baw: takie podejście nie tylko pozwala na uniknięcie dołków finansowych i ewentualnych długów, ale sprawia, że zachowujemy to, co najlepsze na koniec. A jak wiadomo, radość z oczekiwania to najpiękniejsza forma radości.
Oszczędzanie daje radość
Wydawanie pieniędzy sprawia przyjemność, ale oszczędzanie może również przyczyniać się do odczuwania szczęścia. Ankieta przeprowadzona przez ING-DiBa w różnych krajach wykazała, że zadowolenie z posiadania oszczędności współgra z odczuwaniem szczęścia. Ponad 83 procent respondentów, zadowolonych ze swoich oszczędności, na pytanie o to czy są szczęśliwi odpowiedziało „tak” lub „właściwie tak”. Tymczasem spośród konsumentów, którzy byli bardzo niezadowoleni ze swoich oszczędności, tylko jedna czwarta twierdziła, że czuje się szczęśliwa.1
Równowaga między wydawaniem, a oszczędzaniem
Posiadanie pieniędzy nie prowadzi jednoznacznie do osiągnięcia szczęścia. Jednak sposób, w jaki wydajemy pieniądze lub właśnie ich nie wydajemy, może wpływać na to czy jesteśmy szczęśliwi, czy nie. Szczęście dotyczące finansów, to zachowaniem równowagi pomiędzy wydatkami, a oszczędzaniem (rady dotyczące oszczędzania znajdziesz tutaj. To, gdzie znajduje się ten złoty środek, to już kwestia indywidualna.